Käsitöö õpitoad

KILPLASED VISKAVAD VILLAST

Käsitöö õpitubades kasutatakse märg- ja kuivviltimise tehnikaid. Õpitoad on igal tasemel osalejatele – alustajatele kuni kogemustega viltijateni.

Kilplaste Koja õdus interjöör ja äraspidine maailm kutsuvad ennast teostama. 

 

Märgviltimise töötuba

Märgviltimine on tuhandeid aastaid vana tehnika. Villaheidest ja sooja seebivee kooslusega saad voolida väiksemaid esemeid nagu villapallid, lihtsamad ümara vormiga loomad aga ka suuremaid esemeid nagu sussid, kilplase kaabu, kohvikannu soojendaja, kott jpm. 

Märgviltimise õpituba algajatele

Õpitoas saad esmase märgviltimiskogemuse, kus valmistad märgviltimise teel lihtsamaid esemed nagu kilplase suveniir kaabu, vildist jänesed, muna või pall, seebi viltimine jm.

Õpitoa kestvus ca 0,5 – 1 tundi

Hind alates 8€ ese

Kuivviltimise ehk nõelviltimise õpituba 

Nõel- ehk kuivviltimist on harrastatud umbes sajandi jagu. Villaheie pakitakse tihedalt kokku ja seda hakatakse torkima pika kidalise nõelaga, mis villakiud üksteise vahele torkab ja nii tekib soovitud kujund. Üldjuhul tehakse selle tehnikaga väiksemaid kujundeid, suurte pindade viltimiseks see ei sobi. Sellisel meetodil saab viltida lilli, ehteid, näpunukkusid, vildist loomi, telefonitaskuid, tehakse ka viltseepe.

Nõelaga viltimiseks sobib imehästi meie oma karedapoolne ja krussiline maalammaste vill, millest tehtud villaheie.

Töötoa kestvus ca 1 tund (saad esmase nõelviltimise kogemuse ja lihtsamate viltimis esemete näpunäiteid)

Hind 8€ ese

 

 

Viltimine edasijõudnutele 

Märgviltimise ja/või nõelviltimise teel suuremate esemete viltimine nagu kohvikruusi soojendaja, vilditud sussid, kilplase viltkaabu, kohvikannusoojendaja, käekott jm.

Hinnad olenevalt esemest 15-32€ ese

Õpituba omab EHE märgist (Ehtne ja Huvitav Eesti)


KILPLASTEL ON SAVI

Tule tee oma käed saviseks ja avasta oma loovus ning isetegemise rõõm. Suurepärane aeg koos meisterdamiseks laste või sõprade seltsis.

Käsitöö õpitubades kasutatame esemete tegemiseks savi, valget savi, fimo- ja polümeersavi.

Õpitoad omavad EHE  märgist (Ehtne ja Huvitav Eesti)

Keraamikatöötuba 

Keraamika töötuba sobib nii lastele kui ka täiskasvanutest eneseteostajatele ja loojatele. Üheskoos saab avastada loovust iseendas ja katsetada mitmeid saviesemete voolimise ja vormimise tehnikaid. Saate koos leida loomis- ja avastamisrõõmu ning võimalust luua põnevaid keraamilisi esemeid. Savist saab meisterdada erinevaid asju nagu kruusid, vaagnad, kausid, meened või kodu kaunistamiseks esemeid ning isetehtud toredaid kingitusi. 

Omaltpoolt aitame sind töövõtete ja tehnikate tutvustamise ning praktilise teostamiseni välja.

Valminud saviasjad põletatakse hiljem, osalejad glasuurivad need (või jätavad meile juhised, mis värvi glasuurida) ja pärast uut põletamist saavad need uhkelt koju viia. 

Õpituba juhendavad keraamikud Meelis Kirsimets või Triin Põllmaa. 

Töötuba on ettetellimisel.

Osalemistasu  15€/ in (kohapeal meisterdamine + eelpõletus) ja 15€ (glasuurimine + 2.põletus)

Fimo- ja polümeersavi töötuba

Polümeersavi ehk fimo- või cernit on käepärane materjal, millest saab valmistada külmiku magneteid, võtmehoidjaid, kaelaehteid, loomi jpm. Savi soojeneb käte vahel ja siis laseb ennast kergesti voolida. Sellest saab teha värvilistes toonides erinevaid väikseid esemeid.

Töötuba sobib nii algajatele kui ka neile, kel soov juurde saada algteadmisi. Fimo- ja polümeersavi vajavad kõvastumiseks kuumutamist 15-30 min 130 kraadi juures.

Õpituba sisaldab: õpetamist, töövahendite kasutamist, kõiki vajalikke materjale. 

Töötoa hind – 8€ ese 

Valge savi töötuba 

Valget savi on mõnus modelleerida ja see ei vaja kuivamiseks spetsiaalset ahju vaid kuivab õhu käes 24-72 h või 24h/cm. 

Kuivamiseks jätta õhu kätte nt lauale või aknalauale. Ei sobi masinapesuks, ainult kerge kätepesu, ei pruugi olla veekindel. Peale kuivamist võib katta guaššiga (mitte veekindel tulemus) või akrüüliga (veekindel tulemus). Peale kuivamist on toode ise matt ja valge, parema kestvuse tagamiseks katta mati või läike lahusti baasil vedela lakiga, ei tõmbu kokku kuivades. 

Kasutamine : niisuta massi kergelt käte vahel, mudi pehmemaks ning seejärel hakka soovitud toodet voolima. Kui ei kasuta korraga tervet pakki ära tuleb panna jäägid õhukindlasse pakendisse, vastasl juhul kuivab ülejäänud savi ära. Soovi korral peale kuivamist värvida ja lakkida.

Töötoa hind – 6€ ese 


KILPLASED VAATAVAD SEEPE

Seebi valmistamise õpituba on aromaatne ning meeliergutav kogemus, kus saad meisterdada ise erikujulisi ja erivärvilisi seepe. See on suurepärane võimalus teha kingitus nii endale kui ka sõbrale. Töötuba on üks meelis meisterdamisi lastele ja peredele. 

Nahasõbralikust glütseriinseebimassist seebid 

Sulatatud valmismassist nahasõbraliku seebi tegemisel saab fantaasiat rakendada erivärvi massi kokkupanemisel. 

Seebile värvitoonide andmiseks kasutatakse vannisoola või nahasõbralikke värve. Valmis glütseriinseebimass kuumutatakse vedelaks ja vastavalt osalejate soovidele lisatakse erikujulistesse vormidesse erivärvilisi kihte, täppe, triipe. Seepide sisse võib panna kaerahelbeid, meegraanuleid, kohvipuru, ravimtaimi, lilleõisi, eeterlikke õlisid paar tilka ja palju muud. Eeterlikud õlid on taimedest või taimeosadest pressitud või destilleeritud aromaatsed õlid, millel on palju häid omadusi nii nahale kui meelele. Ravimtaime ürtide juures on ka tekstid ja suulised selgitused, mille jaoks mingi ürt kasulik on. 

Kui seep on silikoonvormides hangunud, võetakse see välja.

Töötoa käigus tutvustatakse ka muid seebitegemise võimalusi ja  seebitegemise traditsioone. 

Valmis glütseriinseebimassi tegemiseks on kasutatud taimset glütseriini, mille tooraineks on taimsed rasvad (palmi-, soja- või kookosrasv), valge glütseriinseebimass on kitsepiimaga.

Hind – 6€ ese

 

 

Ürdiseebid 

Lasteseep riivitakse helvesteks, segatakse kuivatatud ürte ja ravimtaimi paar lusikatäit, soovi korral võib lisada eeterlikke õlisid, Himaalaja soola, kohvipuru, meegraanuleid või mett, kaerahelbeid siis lisatakse pisut vett, et saada paras „tainas“, mis laseb ennast käte vahel voolida erinevateks kujunditeks vastavalt autori fantaasiale. Ravimtaime ürtide juures on ka tekstid ja suulised selgitused, mille jaoks mingi ürt kasulik on. Lasteseep on Eesti Allergialiidu poolt soovitatud.

Hind – 6€ ese

Vilditud seebid

Ümber lasteseebi pakitakse villavatt ja nõelvilditakse see vildiks lisades erinevaid värvikombinatsioone või andes vilditud seebile mingi välimuse näiteks lepatriinu, mesilane või kilplase pea. Nõelaga viltimiseks sobib imehästi meie oma karedapoolne ja krussiline maalammaste vill, millest tehtud villaheie.

Töötoa kestvus ca 1 tund 

Hind – 8€ ese

Töötoad omavad EHE märgist (Ehtne ja Huvitav Eesti)


KORVIPUNUMISE ÕPITUBA “KILPLASED ANNAVAD KORVI”

Asju, mis vajaksid lihtsat hoiupaika on kodus ilmselt meil kõigil. Ise punutud korv sobib kõige hoiustamiseks ning on samas ka loodust säästev alternatiiv plastikkorvi ostmiseks, sest teeme vanadest ajalehtedest käsitsi punutud korvi. Korvi suurus ja väljanägemine sõltub sinu fantaasiast. Kõik käsitööks vajalik on kohapeal loomulikult olemas. Töö kõrvale jutustatakse kilplaste lugusid.

Ajalehepaberist punutud korv sobib paljude asjade hoidmiseks. Vanapaberist korvi valmistamiseks läheb vaja vanu ajalehti, pappi kääre, liimi. 

Kõigepealt rullitakse ajalehest kudumisvarrast abiks võttes peenikesed rullid või torujad pulgad, mille üks ots on pisut laiem. Üks ots peab olema pisut laiem selleks, et nii saab pulka pikendada, surudes ühe pulga otsa teise sisse. Iga toru ots kinnitatakse liimiga, et toru lahti ei läheks.

Pulgad kinnitatakse liimi abil tugipostideks kahekordse papist põhja vahele ühtlaste vahedega ja painutatakse need üles. Seejärel ühendatakse kaks pulka omavahel ja murtakse kaheks, ühendades pulga aasana ümber tugiposti ja hakatakse punuma ümber iga tugiposti. Kui pulk jääb lühikeseks, pikendatakse seda järgmise pulgaga, surudes ühe pulga teise sisse. Punutakse niikaua kuni saavutatakse soovitud kõrgus. Kui tugipostid, mille ümber punutakse, lühikeseks jäävad, saab ka neid pikendada,ühendades uued pulgad. 

Kui korv on saavutanud soovitud kõrguse, lõpetatakse punumine ja torgatakse mõlemad otsad punutiste vahele. Tugipostide alles jäänud osad lõigatakse ära, et äär inetu ei jääks. Võtke kaks pulka, keerake need omavahel kokku palmikusse. Pannakse korvi äärele liimi ja kleebitakse palmik mööda äärt kinni, abivahendiks kasutatse pesunäpitsaid, et palmik kenasti vastu korvi äärt oleks. Lastakse tööl mõnda aega nii seista ja liimil kuivada.

Et korv tugevam oleks, võib selle üle värvida, liimida peale paberist kaunistusi, kuivatatud taim, käbisid, tammetõrusid, kaunistada paeltega, õmmelda sisse riidest sisu vm

Hind 10 €

Töötuba omab EHE märgist (Ehtne ja Huvitav Eesti)


KILPLASED PANEVAD PUNUMA

Paela punumine on üks meeli rahustav tegevus nii suurtele kui ka väikestele.Töötoas õpid punuma erinevaid paelu punuma nii sukapaela, sõbrapaela, südamepaela ja palju muud. 

Hind alates 10 €


PORTSELANI DEKOREERIMINE SIIRDEPILTIDEGA 

Siirdepilte on palju erinevaid ja tulemus saab olema sulle meeldiv ja sobiv. Kaunistada saab nii taldrikuid, kruuse, kannusid ja palju muud. Tehnika on lihtne ning jõukohane ka lastele.

Eseme saab kätte kolme päeva pärast. Kaugemalt tulijatele võimalik saata postiga.

Hind – 15 € in

Sisaldab ühte toorikut, siirdepilte, juhendamist ning hiljem põletust keraamikaahjus 800 C juures.


PUDI-PADI TÖÖTUBA

Meisterdame taaskasutatavatest ja looduslikest materjalidest lihtsaid aga ka praktilisi asju, näiteks tarbeesemeid, interjööri kaunistusi, loomi, lilli, linde, autosid, väikeseid nukumaju ja muud. Õpituba sobib nii lastele kui täiskasvanutele.

Materjalideks kasutame kuivatatud taimi, sulgi, nööri, riiet, pärleid, teokarpe, munakarpe, paelu, jäätisepulki, vanu raamatud ja asju, pudeleid, purke, topse, korke, riide- või puidujääke, värvilisi klaasikide, pappkarpe jpm. Abivahenditeks käärid, liim ja fantaasia.

Kilplaste Koja õdus interjöör ja äraspidine maailm kutsuvad ennast teostama.

Töötuba omab EHE märgist (Ehtne ja Huvitav Eesti)


KÜÜNLAALUSE KAUNISTAMISE ÕPITUBA: Kilplased lähevad küünlaga Nõukotta nõu pidama

Rakenda oma fantaasiat erinevate materjalidega klaasist küünlaaluse kaunistamisel. Töö käigus jutustame juurde kilplaste küünlaga seotud muistendi, kuidas kilplased soola kasvatasid ja ka teisi lugusid.

Hind – 6€ ese

Töötuba omab EHE märgist (Ehtne ja Huvitav Eesti)


DEKUPAAZTEHNIKA ÕPITUBA

Decoupage (prants. sõnast decouper – välja lõikama) aplikatsioonitehnika, mida kasutatakse selleks, et saavutada dekoreeritaval esemel maalingute efekti. Tehnika leiutati Hiinas aga Euroopasse levis see 17-18. sajandil. Tänapäeval nimetatakse dekupaaži ka “salvrätitehnikaks”. 

Dekupaaži abil võib anda uue elu nii vanadele asjadele kui üldiselt kaunistada erinevaid esemeid näiteks lillepotid, pildiraamid, nõud, küünlad, karbid, mööbel ja isegi tekstiil. Kilplaste Kojas on palju erinevaid salvrätikuid, mida saab õpitoas kasutada.

Kilplaste Koja õpitubades saab osaleda järgmistes salvrätitehnika õpitubades:

   • Küünalde kaunistamine dekupaaztehnikas

  Hind 6 – 12€ olenevalt küünla suurusest

    • Nõude kaunistamine dekupaaztehnikas 

   Hind 6 – 15 € oleneb esemest

     • Puidust nagi kaunistamine dekupaaztehnikas

    Hind 10 €

    Hind 6 € kui võtad kaasa oma puidust eseme


    PORTSELANI MAALIMISE ÕPITUBA

    Lase oma loomingulisus lendu ja tule maali erinevatele toidunõudele portselanvärvidega. Töötoas pole oluline, kas oled kunstiandega või mitte – kõik saavad hakkama!

    Maalida saab taldrikuid, tasse, kalavaagnaid, õllekanne ja jõuluvaagnaid. Valmistatud portselannõud saab endale koju kaasa. Toidunõudena kasutatav portselan tuleb kodus panna praeahju 35 min 150 kraadi juurde.

    Hind – 6 € taldrikud ja tassid, 

    Hind – 15€ kalavaagen ja õllekannud

    Hind – 30 € suur jõuluvaagen

    Sisaldab toorikut, värve ja juhendamist.


    TEKSTIILIVÄRVIDEGA KOTI VÕI T-SÄRGI MAALIMINE 

    Kilplaste Koja õdus interjöör ja äraspidine maailm kutsuvad ennast teostama. Maalime, kas kotile või T-särgile soovitud pildid. T-särke on erinevas suuruses, nii meestele, naistele kui lastele.

    Enne töö alustamist mõtle välja kavand, mida ja kuhu sooviksid maalida. Selle tarbeks joonista idee sama suurele paberile kui see originaal töös tuleb. Algselt võid kasutada harilikku pliiatsit, et oleks lihtsam parandada. Asetame pluusi või T-särgi sisse papitüki, et värv tagumisele küljele ei imbuks. Värve on võimalik kanda pindadele pintsliga, šablooniga või kasutada pritsimistehnikat. Meil on valikus erinevaid šabloone. Värvima asudes katke esmalt suuremad pinnad tausta tooniga. Kui kõik pinnad on kuivanud, saab lisada veel kaunistusi nagu kontuur ümber või täpid. Vahepeal laske värvil kindlasti kuivada. Värvid on valguskindlad, hea katvusega, suurepärane pesu-, ilmastiku- ja ajakestvaks kanga dekoreerimiseks. Valmis maalitud eseme saad koju kaasa võtta ja anname kaasa ka 2 küpsetuspaberi tükki. Kodus tuleb pärast eseme kuivamist, milleks on soovitatav vähemalt 4 tundi, võtta ära papp, panna pildi alla ja peale küpsetuspaber ning läbi selle triikida ca 5 min. Sellega kinnistuvad värvid esemele ja saate kotti või T-särki pesta hiljem 40 C juures.

    Töötoa hind – 15 € sisaldab riidest kotti või T-särki olenemata suurusest, materjale värvimiseks ja hilisemaks triikimiseks ning juhendamist.